Rruga e dy ekipeve për në gjysmëfinale..

Nga Oldi Mele

Katalanasit sot do të përballen me londinezët në një sfidë ku do të percaktohet finalistja e parë NE RRUGEN MUNCHEN ARENA.

STATISTIKA
• Çelsi ka pësuar vetëm një humbje në 14 ndeshjet e fundit, ndërkohë që ndaj Barcelonës i mjafton edhe një barazim për t’u kualifikuar.
• Barcelona vjen për të pestën herë radhazi në gjysmëfinale dhe synon të jetë ekipi i parë që mbron titullin e Evropës, pas vitit 1993, kur u riformatua formati i Champions-it.
• Çelsi ka qenë 6 herë pjesë e gjysmëfinaleve në të shkuarën, nga të cilat vetëm një herë ka mundur të bëhet pjesë e finales. Ka qenë viti 2008, kur humbën finalen me Mançester J. (1-1, 6-5 p.) në Moskë.
• 13 herë ka qenë në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve Barcelona, nga të cilat gjashtë herë ka qenë pjesë e finaleve, si dhe e ka fituar katër herë Championsin (1992, 2006, 2009, 2011).

DUELET NË CHAMPIONS, BARCELONA-ÇELSI
ÇEREKFINALE
5 prill 2000
Çelsi-Barcelona 3-1
18 Prill 2000
Barcelona-Çelsi 3-1
1/8-at
23 shkurt 2005
Barcelona-Çelsi 2-1
8 mars 2005
Çelsi-Barcelona 4-2
1/8-at
22 shkurt 2006
Çelsi-Barcelona 1-2
7 mars 2006
Barcelona-Çelsi 1-1
FAZA NË GRUPE
18 tetor 2006
Çelsi-Barcelona 1-0
31 tetor 2006
Barcelona-Çelsi 2-2
GJYSMËFINALE
28 prill
Barcelona-Çelsi 0-0
6 maj 2009
Çelsi-Barcelona 1-1
GJYSMËFINALE
18 prill 2012
Çelsi-Barcelona 1-0

Advertisements
%d bloggers like this: