1 Lajme Shqip

Mbi konvencionet e proceseve vendimarrëse dhe përfaqësimit të tyre mediatik

Mbi konvencionet e proceseve vendimarrëse dhe përfaqësimit të tyre mediatik

Nga Denis Mari Konvencionet intelektuale të tilla si përdorimet e figurshme (mediatike) të disa elementëve postmodernistë, mund të jenë po aq ngërthyese sa dhe konvencionet komerciale – ndoshta dhe më shumë duke parë se si janë në gjendje të ‘mashtrojnë’ njerëz inteligjente duke I bërë të besojnë se janë tashmë bashkautorë të një sipërmarrjeje kritike, […]

………………………….

X Factor 2012

Nga Gerjola Caushi  Britney Spears dhe Demi Lovato kanë nënshkruar një kontratë si gjyqtarë për versionin amerikan të X Factor. Ky është një program që zotërohet nga shume vënde te Europës ku mbahet dhe si një nga audicionet më të suksesshme. Britney Spears ka shitur më shumë se 100 milionë albume në mbarë botën. Ajo […]

‘Të dashuruar‘ pas kafes

Nga Ermal Brahimllari   ‘Të dashuruar‘ pas kafes Të rinj shqiptar duket se kohët e fundit preferojnë të ulen nëper lokale dhe te diskutojnë mbi problemet e tyre sesa te punojnë apo te shkojnë ne shkollë. Në një fillim ditë , të gjithë duhet të jenë nëper punërat e tyre , apo ne universitete, por […]

Librat mё tё shitur janar-prill 2012

Nga Katerina Tanellari “The hunger games” njё roman i shkruar nga Suzanne Collins ёshtё shpallur njё prej librave mё tё shitur nga gazeta Amerikane “The New York times” se bashku me dy volumet e tjera “Catching fire” dhe “Mockingjay”. Ngjarja zhvillohet nё tё ardhmen nё njё vend tё panjohur te quajtur “Panem” vend ky i […]

Pole Position! Rikthehet Sebastian Vettel

Nga Erblin Vukaj Sebastian Vettel ka arritur t’i marrë vendin e parë të kualifikueseve, Lewis Hamilton-it. Kampioni i Botës, i është kthyer sërish vendit të parë, pas 3 garave mungesë. Me kohën 1″32″422, gjermani arriti të thyente kohën e mëparshme të Hamilton-it, i cili në provën e fundit i shkoi mjaft afër kohës së tij, […]

The Avengers, filmi i rradhës nga Marvel

 Nga Erblin Vukaj Kliko këtu për faqen zyrtare të filmit   Nick Fury, drejtor i S.H.I.E.L.D, një agjencie ndërkombëtare të ruajtjes së paqes, kërkon të shpëtojë botën nga dinakëria e Lokit. Agjencia e tij është një bashkim i gjithë Super-Heronjve të Marvelit, me Iron Man-in, Hulk-un, Thor-in, Captain America-n, Hawkeye-in dhe Black Widow-in. Për ta shpëtuar botën nga Loki dhe njerëzit e tij, Nick Fury do të ketë nevojë për të gjitha fuqitë e super-heronjve