Nga Bota

Iran vs Google

Nga Kujtim Xhaja       Irani kërcënoi gjigandin e internetit me një padi, pasi motorrët e tij të kërkimit kanë larguar emrin e Gjirit Persik nga harta e Google. “Mosetiketimi i emrit të Gjirit Persik është njësoj si të luash me ndjenjat dhe realitetin e kombit iranian. -tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Ramin Mehmanparast, të enjten për televizionin […]

Fotoja më e mirë: Toka e madhe, 121 megapixel!

Nga Genci Pishtari Fotografia e Tokës e kapur nga një satelit Rus , i ka mahnitur të gjithë banorët e planetit tonë dhe ka nxjerrë jashtë loje të gjitha fotot që kanë qarkulluar deri në këtë moment. Sateliti i quajtur “Electro-L No.1” ka dërguar një pamje të Tokës nga 36 milje larg sipër planit ekuatorial. […]

IPad ndihmon fëmijën me autizëm

Nga Sigida Shehu Siddiqui, një banor  i Columbia  i cili ndau historinë e vajzës së tij autike në iReport, tha se para se të kishte nje iPad, mënyra e vetme e  Sheriatit për komunikim ishte duke qarë.  Ajo nuk kishte asnjë mënyrë  tjeter për të shprehur atë që ajo donte apo se si ndihej.

Me një spërkatje, jeni i dehur

Nga Ermal Brahimllari Tani falë një spraji mund të dehesh për pak minuta pa u dashur që të shpenzosh shuma të mëdha parash nëper lokalet e natës. Produkti, quhet WA|HH Quantum Sensation i shpikur nga David Edwards dhe është prezantuar në Paris.

Studentët kinezë me serum ne klasë për të përballuar maturën

Nga Iva Bërxolli Mungon një muaj para se studentët kinezë të përballen me Gaokao-n: provimi i maturës i cilësuar si më i vështiri në botë dhe që vendos fatin e shumë të rinjve. Imazhet e shfaqura këtu i përkasin maturantëve të gjimnazit ‘Numër Një’ të Xiogan-it, në krahinën e Hubei-t. Studentët gjenden ne klasë, por […]

Ndërtohet xhamia e parë nën ujë në Arabinë Saudite

Nga Kujtim Xhaja Xhamia e parë nënujore është e gatshme për lutjet e besimtarëve në qytetin Tebuk te Arabisë Saudite, sipas Emirates24/7.com. Një grup zhytësish privat nga Arabia Saudite ia dolën ta ndërtojnë xhaminë e parë nën ujë Konstruksionin e xhamisë e punuan nga tubat plastike të mbushura me rërë nën ujin e brigjeve veriperëndimore të qytetit të Tebukut, në afërsi […]

Ekonomia greke përsëri pëson ulje në tre muajt e parë të 2012

Nga Elorina Kulla Ekonomia greke u tkurr me 6.2 % në tremujorin e parë të vitit 2012. Autoriteti grek i statistikave tha të martën, se si vendi po lufton për të dalë nga recesioni dhe të ketë rritje ekonomike, në mënyrë që të tejkalojë krizën akute dyvjecare të borxhit dhe shmangë daljen nga eurozona. Në […]