Art dhe kulture

Sylvester Stallone, Rambo për herë të pestë

Nga Erblin Vukaj Thuhet se luftëtarët nuk ndalen kurrë, dhe kështu është edhe për Sylvester Stallone-n, që edhe pse 65 vjeç , do të realizojë për të pestën herë Rambon. Stallone foli për projektin e ri në MTV gjatë CinemaCon-it në Las Vegas: ngjarjet e filmit do zhvillohen në Meksikë, armiqtë e ri të luftëtarit legjendar me fashën e kuqe mes flokëve do të jenë kartelet e drogës. Nëntitulli do të jetë “Beteja e fundit”, dhe në […]

ADELE VS RIHANNA, DYLUFTIMI FEMEROR…

Nga Belinda Ruçaj Një dyluftim do të shohim më 20 maj 2012 në Billboard Music Awards në MGM në Las Vegas. Me mburojën e zërit brilant të të dyja këngëtareve do të shikojmë ballë për ballë britaniken  Adele dhe këngëtaren e R&B Rihanna. Këngëtarja e “Rolling in the Deep” udhëhiqet nga 18 nominime përfshire këtu […]

Të drejtat e autorit në Shqipëri – ku jemi ?

Nga Era Rusi Tregu i krijimtarisë intelektuale si krijimtaria muzikore, botimet, publikimet dhe transmetimet e autorëve vendas dhe atyre të huaj në Shqipëri u liberalizuan si rezultat i ndryshimeve demokratike. Nga një vend ku krijimtaria e autorëve vendas ishte pronë e të gjithëve dhe ndaj krijimtarisë botërore ekzistonte një çensurë e institucionalizuar, u kalua në […]

Librat e rekordeve

Nga Katerina Tanellari Librat mё  tё shitur nё  histori dhe  karakteristikat qё  i bёnё tё tillё Librat  kanё njё ndikim shumё  tё madh nё  formimin e  personalitetit tё gjithsecilit prej nesh. Ata janё bashkёudhёtarёt tanё  tё pandarё  qё  prej fёmijёrisё  e  pёr  disa  qёndrojnё  tё  tillё pёr shumё  me  gjatё.  Me  dёshirё ose  jo ne […]

The Avengers, filmi i rradhës nga Marvel

 Nga Erblin Vukaj Kliko këtu për faqen zyrtare të filmit   Nick Fury, drejtor i S.H.I.E.L.D, një agjencie ndërkombëtare të ruajtjes së paqes, kërkon të shpëtojë botën nga dinakëria e Lokit. Agjencia e tij është një bashkim i gjithë Super-Heronjve të Marvelit, me Iron Man-in, Hulk-un, Thor-in, Captain America-n, Hawkeye-in dhe Black Widow-in. Për ta shpëtuar botën nga Loki dhe njerëzit e tij, Nick Fury do të ketë nevojë për të gjitha fuqitë e super-heronjve

18 Prilli, “Dita ndërkombëtare e monumenteve”

Nga Anisa Çela Data 18 prill shënon në kalendarin vjetor të aktiviteteve ndërkombëtare “Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve”. Kjo datë është kthyer në ditën e shënuar të monumenteve qysh prej 18 prill 1982 dhe është shndërruar në një traditë të përvitshme organizimi i aktiviteteve. Konferenca e përgjithshme e UNESCO—s, në sensionin e saj te 22-të, në nëtor […]

Fabula e “Ezopit” të skenës shqiptare

Nga Olsjan Bakiu Kadri Roshi: Fragment nga filmi “Shembja e idhujve” Kadri Roshi lindi në 4 Janar të vitit 1924, në Ballsh të Mallakastrës, ndërsa prindërit e tij, Maksut dhe Sabrie ishin me orgjinë nga Libohova. Nëna e Kadri Roshit do të largohej nga jeta, kur Kadriu ishte vetëm 2 vjec,ndërsa i ati do të […]