Kuriozitete

Fenomenet qiellore

Nga Iva Bërxolli    Qielli midis muajit Maj dhe Qershor do të paraqesë  fenomene të ndryshme: 20 maj Toka, Dielli dhe Pleiadat do të pozicionohen në një vijë të drejtë, me 5, 6 qershor  pritet tranziti Venusit para Diellit dhe kujtojmë  Hënën gjigande që u shfaq më 8 maj. Advertisements

Me një spërkatje, jeni i dehur

Nga Ermal Brahimllari Tani falë një spraji mund të dehesh për pak minuta pa u dashur që të shpenzosh shuma të mëdha parash nëper lokalet e natës. Produkti, quhet WA|HH Quantum Sensation i shpikur nga David Edwards dhe është prezantuar në Paris.

Studentët kinezë me serum ne klasë për të përballuar maturën

Nga Iva Bërxolli Mungon një muaj para se studentët kinezë të përballen me Gaokao-n: provimi i maturës i cilësuar si më i vështiri në botë dhe që vendos fatin e shumë të rinjve. Imazhet e shfaqura këtu i përkasin maturantëve të gjimnazit ‘Numër Një’ të Xiogan-it, në krahinën e Hubei-t. Studentët gjenden ne klasë, por […]

Ndërtohet xhamia e parë nën ujë në Arabinë Saudite

Nga Kujtim Xhaja Xhamia e parë nënujore është e gatshme për lutjet e besimtarëve në qytetin Tebuk te Arabisë Saudite, sipas Emirates24/7.com. Një grup zhytësish privat nga Arabia Saudite ia dolën ta ndërtojnë xhaminë e parë nën ujë Konstruksionin e xhamisë e punuan nga tubat plastike të mbushura me rërë nën ujin e brigjeve veriperëndimore të qytetit të Tebukut, në afërsi […]

Të modifikosh ëndrrat? Mjafton një app

Nga Iva Bërxolli   Quhet DREAM:ON dhe është aplikacioni për pajisjet Apple i cili premton manipulimin e ëndrrave në momentin që e aktivizon. Idea ka lindur nga psikologu britanik Richard Wiseman, një nga autorët dhe gjenitë më të ndjekur në rrjetin social Twitter. Me gati 100 mijë ndjekës, mjeku ka hedhur në blogun e tij […]

Zbulime të reja mbi fiset Maja në Guatemala

Nga Elorina Kulla Në murin e një strukture të vogël, varrosur nën mbeturinat e pyjeve në Guatemala, arkeologët kanë zbuluar shënime në lidhje me kalendarin hënor Maja, të cilat ata thonë se mund të jenë të dhënat e para të njohura nga përfaqësues të këtij qytetërimi të lashtë. Këto shënime i përkasin të njëjtit kalendar […]

Përfundon maratonën me kostumin ReWalk

Një grua e paralizuar  në Londër u bë personi i parë që arriti të përfundojë  një maratonë  nën kostumin ReWalk, të martën 16 ditë pasi gara filloi. Claire Lomas ishte  një fermere, e cila ka mbetur e paralizuar nga shtylla kurrizore pas një aksidenti në kalë. Lomas ishte në lot teksa  shprehet se ishte shumë  […]